100 lat od odzyskania niepodległości

Już w niedzielę wypada 11 listopada – to najważniejsze święto narodowe w Polsce. 11go listopada 1918 roku nasz kraj odzyskał niepodległość, po 123 latach niewoli pod zaborami okupantów. W 2018 roku świętujemy 100 rocznicę tego święta. To bardzo ważny dzień w życiu każdego Polaka, bo dokładnie od 100 lat żyjemy w niepodległym kraju. Z tej okazji w całej Polsce zaplanowane są tysiące wydarzeń: pokazy, marsze, wystawy, msze, koncerty, rekonstrukcje, happaningi – w każdym mieście będzie można świętować ten dzień.

Trochę historii

W 1795 roku doszło do rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię. Nasz kraj zniknął z map Europy, a administracja i rządy były pod władzą zaborców. Oczywiście naród nadal istniał i wielokrotnie podejmował próby odzyskania niepodległości, np. podczas powstania listopadowego czy styczniowego. Udało się to dopiero po zakończeniu I wojny światowej, zbiegło się to z wydarzeniami w Polsce, kiedy to przybył do Warszawy Józef Piłsudski.

Przyszłość

Tego dnia Polacy uświadomili sobie w pełni odzyskanie niepodległości, zaczęli tworzyć podwaliny nowoczesnego Państwa, rozwijać gospodarkę, tworzyć prawo, edukację. Szacunek do przeszłości stał się podstawa do tworzenia i rozwoju literatury, architektury, malarstwa i muzyki. I tak się dzieje dalej, nasz kraj intensywnie się rozwija.

Święto

Dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, a w tym roku także dzień 12 listopada. Najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudzkiego. W tym roku z okazji 100 rocznicy w każdym mieście odbędą się parady i wydarzenia. Instytucję kulturalne szykują specjalne wystawy, zabawy, spektakle. Prezydent wzywa do świętowania tego dnia wspólnie. Domy i ulicę ozdabiamy flagami. Szykuje się kolejny długi weekend, na który poza wyborem w jaki sposób my chcemy uczcić ten dzień warto ozdobić własne mieszkania i propagować we własnym domu patriotyzm. Nasze dzieci są edukowane w szkołach i przedszkolach, ale czy my jako rodzice przekazujemy te wartości patriotyczne? Czy my jako dorośli ludzie czujemy ten patriotyzm w naszym kraju?

Wszystkich Świętych – znicze i kwiaty

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij