Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. We wszystkich sklepowych witrynach wita nas święty Mikołaj, bombardują nas świąteczne piosenki i wokół widać świąteczne dekoracje. Ale oprócz szału zakupowego święta Bożego Narodzenia to ten szczególny czas w którym ludziom otwierają się serca. Serca na dobroczynność. Okres przedświąteczny to czas w którym instytucje charytatywne odnoszą największe sukcesy i zbierają największe żniwa. Czy to jedzenie dla ubogich, czy prezenty dla dzieci, a może datek na leczenie?

Skąd ta gotowość do niesienia pomocy? A więc zależy ona od naszego nastroju. Ponieważ Święta Bożego Narodzenia wpływają mocno emocjonalnie na większość ludzi. Ciężko wobec nich pozostać obojętnym. Dlatego też chęć niesienia pomocy w tym okresie jest większa.  Czas wybierania prezentów dla bliskich, dzielenia się opłatkiem, refleksji, wpływa na to, że mamy większą empatię i chęć podzielenia się tym dobrem z innymi.

Gdzie możemy pomóc?

Oczywiście bardzo aktywne są wszelkiego rodzaju Fundacje, które zbierają pieniądze na określony przez siebie cel. Bardzo ważne są też lokalne inicjatywy, chociażby prowadzone przez kościoły czy szkoły. Prowadzone są zbiórki żywności, zabawek, licytacje.  Swoje działania rozpoczyna już Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Kto pomaga?

Każdy chce się przyłożyć do dołożenia swojego wdowiego grosika. Choć nie oszukujmy, że okres ten jest wyjątkowo trudny ze względu na ilość wydatków. Duże sumy wydane na listę prezentów, jedzenie oraz ozdoby sprawiają, że faktycznie w portfelu pozostaje przysłowiowy grosz.

Jak sprawić by starczyło na wszystkie świąteczne wydatki? Może być przydatna świąteczna pożyczka, kredyt, a może zakup na raty? Wiele sklepów oferuje raty na 0%, pożyczkodawcy również przebijają się w promocjach obniżając swoje RRSO. Tylko przecen w sklepach brakuje 😊

W zeszłym roku Polacy wydali średnio 1170 zł na święta. Ciekawe czy w tym roku również planowany jest wzrost tej kwoty. Biorąc pod uwagę podwyżki żywności, zapewne taki wzrost się pojawi. Taka kwota sprawia, że ciężko ją odłożyć z miesięcznego budżetu. Nic więc dziwnego, że w perspektywie kuszących ofert kredytowych, ciężko się powstrzymać od wzięcia pożyczki.

Mikołajki za pasem – czas pomyśleć o świątecznych prezentach

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij