Domowy budżet, czyli zarządzanie osobistymi finansami, sprawia wielu osobom duży problem. Samo spisywanie miesięcznych wydatków nie wystarczy, trzeba jeszcze nauczyć się wyciągać wnioski z niewłaściwego zarządzania swoimi finansami. Warto rozsądnie planować wydatki, gdyż właściwe rozdysponowanie posiadanych zasobów pieniężnych pozwala na spokojne życie i zaoszczędzenie dodatkowych funduszy. Co zrobić, aby gospodarowanie domowymi finansami zapewniało wymierne korzyści?

Budżet domowy – od czego zacząć planowanie?

Rejestrowanie wydatków stanowi zaledwie wstęp do zaplanowania domowego budżetu. Spis wydatków informuje nas, na co przeznaczyliśmy pieniądze i w jakich kwotach, ale nie wpływa na to, czy wydatki zostaną powtórzone w kolejnym miesiącu. Prawda jest taka, że bez planowania budżetu często roztrwaniamy posiadane środki na rzeczy, bez których spokojnie moglibyśmy się obejść. Wydane pieniądze lepiej byłoby przeznaczyć na bardziej wartościowe i konkretne cele. Spisywanie miesięcznych wydatków sprzyja natomiast sprawdzaniu, jakie koszty ponosimy w związku ze stałymi opłatami (rachunkami), ale też wydatkami nieregularnymi. Dzięki temu zobaczymy, ile faktycznie bylibyśmy w stanie zaoszczędzić. Na domowy budżet składają się różne kategorie wydatków, które warto mieć pod kontrolą, aby w przyszłości nie martwić się o pieniądze. W oszacowaniu budżetu przydatne jest zbieranie paragonów lub zapisywanie wszystkich kosztów na przykład w smartfonie. Tworzenie spisu ułatwia rozsądne rozplanowanie domowych finansów. Nie jest konieczne zapisywanie każdej kwoty z dokładnością co do grosza, najlepiej zaokrąglać je do złotówek.

budzet domowy

 

Projekt budżetu na trzech stronach

Skomplikowane programy czy arkusze kalkulacyjne w Excelu nie są wymagane, aby skutecznie zaplanować budżet, wszystko można rozpisać na trzech kartkach. Ważne, aby wyodrębnić trzy podstawowe grupy:

  • przychody wraz z wydatkami stałymi,
  • wydatki nieregularne,
  • bilans oszczędności i plan oszczędzania.

Planując budżet na każdy miesiąc, do wydatków stałych należy doliczyć wydatki jednorazowe, które są zaplanowane w konkretnym okresie. Co miesiąc część kosztów wystarczy przepisać do odpowiednich rubryk. Dane należy porównywać, aby zobaczyć, czy można było na czymś zaoszczędzić i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Oszacowanie wydatków stałych

W pierwszej kolejności należy wyszczególnić kwotę netto, jaką mamy do dyspozycji w danym miesiącu, co oznacza zwykle, że jeśli planujemy budżet na przykład na październik, to wpisujemy kwotę z września, ponieważ zarobione pieniądze wydaje się zwykle w kolejnym miesiącu. Następnie wypisujemy wszystkie wydatki stałe, czyli takie, które musimy ponieść w każdym miesiącu. Stałe koszty życia warto pogrupować w odpowiednie kategorie, np.:

  • opłaty za mieszkanie,
  • jedzenie,
  • transport (koszt biletów lub paliwa),
  • raty kredytów,
  • rozwój osobisty (kursy i szkolenia),
  • rozrywka.

Po wpisaniu wszystkich kosztów w odpowiednie kolumny sumujemy je i odejmujemy od kwoty zarobków. Teraz należy jeszcze zsumować wydatki, które były zaplanowane na dany miesiąc, czyli koszty jednorazowe. Może to dotyczyć na przykład wyprawki szkolnej, wizyty u stomatologa lub przeglądu samochodu u mechanika. W ten sposób uzyskujemy finalne saldo naszych finansów w określonym miesiącu. Gdy mamy do czynienia z saldem ujemnym, oznacza to, że poniesione koszty przewyższyły nasze dochody w danym miesiącu. Być może stan konta bankowego wyraźnie pokazuje, że skorzystaliśmy z debetu, ale zebrane na nim oszczędności mogą maskować problem.

Miejsce wydatków nieregularnych w domowym budżecie

W domowym budżecie trzeba uwzględnić wydatki nieregularne, które mają miejsce zwykle kilka czy kilkanaście razy w roku. Zaliczają się do nich np. prezenty na święta i urodziny dla najbliższych.  Do kosztów ponoszonych sporadycznie wchodzą również: odzież i obuwie, wyjazdy wakacyjne, przeglądy i naprawy samochodu, remonty i wyposażenie domu. Do nieprzewidzianych zdarzeń należy zaliczyć także choroby i związane z nimi wydatki na leczenie. Pod uwagę należy wziąć również wszelkie opłaty związane zarówno z edukacją dzieci, jak i rozwojem osobistym, tj. dodatkowe kursy i szkolenia.

Przy planowaniu wydatków pomocny może stać się spis wszystkich kosztów z ostatniego roku. Jeżeli coś zostanie pominięte, zawsze można dopisać to później. Ważne, aby przybliżyć się do odpowiedzi, ile dodatkowych pieniędzy należałoby odłożyć, aby pokryć nieregularne wydatki. Wyliczoną kwotę dzielimy przez 10, a nie przez 12 miesięcy, ponieważ pozwoli to skuteczniej zabezpieczyć domowy budżet. W ten sposób dowiemy się, jaką kwotę każdego miesiąca należałoby odkładać, aby okazjonalne wydatki nas nie zaskoczyły i nadmiernie nie obciążyły budżetu. Odkładaną kwotę powinniśmy wpisać do wydatków stałych, aby pamiętać o jej regularnym odkładaniu.

Oszczędności – co zrobić, aby odkładać dodatkowe pieniądze?

Jeżeli saldo finalne wychodzi dodatnie, mamy nadwyżkę finansową, którą należy rozważnie gospodarować. Często dodatkowe pieniądze roztrwaniamy na zbędne rzeczy, dlatego zalecane jest zaplanowanie, na co zaoszczędzona kwota zostanie przeznaczona. Na kartce dotyczącej oszczędności wpisujemy sumę, która stanowi nadwyżkę z poprzedniego miesiąca. Kwotę można przeznaczyć na konkretny cel taki jak zakup nowego komputera lub innego sprzętu. Można ją również rozdzielić i część z niej przeznaczyć na fundusz wydatków nieregularnych, aby zabezpieczyć domowy budżet.

Poduszka bezpieczeństwa finansowego

O poduszce bezpieczeństwa finansowego wiele osób w ogóle nie myśli. Tymczasem powinien być to punkt obowiązkowy w każdym domowym budżecie. Warto na ten cel odkładać nawet małe kwoty, które regularnie oszczędzane, z czasem mogą dać nam większe lub mniejsze poczucie bezpieczeństwa finansowego. Poduszka finansowa to taka ilość pieniędzy, która pozwoli na pokrycie wszystkich wydatków przez okres 6-12 miesięcy w razie wypadków losowych takich jak poważna choroba czy utrata pracy. Są to środki przydatne w sytuacjach kryzysowych, dzięki którym nie musimy się martwić, że nie będziemy mieli, z czego opłacić czynszu i innych niezbędnych rzeczy w życiu codziennym.

Poduszka finansowa umożliwia spokojne działanie, np. w przypadku utraty pracy nie musimy się szybko zatrudniać w pierwszej firmie, która nas chce, lecz mamy możliwość rozejrzenia się po rynku i skorzystania z najdogodniejszej dla nas oferty. Nie martwimy się o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Poduszka finansowa jest bardzo przydatna, gdy planujemy założenie własnej firmy, ponieważ zwłaszcza na samym początku funkcjonowania firmy przychody z działalności stanowią dużą niewiadomą i zwykle są nieregularne.

Dlaczego zarządzanie domowym budżetem jest ważne?

Chociaż zarządzanie finansami wydaje się skomplikowane, to w rzeczywistości domowy budżet nie jest wcale trudno kontrolować. Dzięki kontroli własnych finansów zyskujemy większy nadzór nad swoim życiem i tym samym zwiększa się nasze poczucie bezpieczeństwa. Może się też okazać, że faktycznie stać nas na więcej niż myśleliśmy, ponieważ spisując wydatki, widzimy, ile pieniędzy marnotrawimy na produkty, które nie zawsze są niezbędne. Często bowiem zdarzają się sytuacje, w których kupujemy coś wyłącznie pod wpływem impulsu, a potem w ogóle tego nie używamy.

Planowane i przemyślane zakupy to podstawa, aby w budżecie domowym znalazło się nieco oszczędności. Cały budżet można rozpisać na zwykłych kartkach. Można również wykorzystać arkusze kalkulacyjne programów komputerowych lub darmowe programy dostępne w Internecie. Wystarczy systematycznie uzupełniać dane dotyczące planu finansowego na kolejny miesiąc, aby nad nim zapanować. Zarządzanie budżetem umożliwia uzyskanie pełnej kontroli nad naszymi finansami, ponieważ dzięki tworzonym listom wydatków widzimy, na co najwięcej i najczęściej pożytkujemy nasze pieniądze. Planowanie budżetu stanowi również narzędzie do realizacji marzeń, ponieważ ułatwia odkładanie środków na wytyczone cele.

Montaż instalacji gazowej w samochodzie. Czy to się opłaca i ile kosztuje?

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij