Dzień dziecka

Dzień dziecka za nami. Czerwiec to miesiąc w którym z tej okazji odbywa się wiele happeningów, imprez, wyjazdów dla dzieci. To miesiąc w którym każde dziecko dostaje prezent. A niedługo zbliżają się wakacje. Nic więc dziwnego, że portfele w tym miesiącu bywają puste. Wydatki na dziecko w tym miesiącu zdecydowanie wzrastają.

 Jakie tak naprawdę są wydatki na dziecko?

Ostatnio pojawiło się sporo artykułów wskazujących jakim kosztem jest wychowanie i utrzymanie dziecka do 18 roku życia. Ma to pewnie związek z pojawieniem się programu 500+ i mającym wejść niedługo kolejnym – 500 + na pierwsze dziecko.

Wg przeprowadzonych analiz przez Centrum im. Adama Smitha koszt wychowania dziecka od narodzin do 20 roku życia wynosi ok. 160 tysięcy złotych. Koszt drugiego dziecka to 80% wychowania pierwszego, a trzeciego już tylko 60%. I są to przybliżone koszty minimalne. Co mieści się w założeniach? Przygotowanie się na pojawienie nowego członka rodziny , jedzenie, ubrania, kosmetyki, transport (od wózka po rowery), edukacja i zabawki.

Co ciekawe rodziny o najniższym dochodzie wydają ok ¼ swoich przychodów na dzieci, a najbogatsi 12% ale i tak jest to dwukrotnie więcej niż rodziny o najniższych dochodach.

Możliwości odzyskania części kosztów.

Niewątpliwym wsparciem jest program 500+. Polityka rodzinna pozwala na zwrot większych wydatków, np. becikowe to dodatkowe 1000 zł z tytułu urodzenia dziecka. Inne formy wsparcia to zasiłek macierzyński czy zasiłek rodzinny oraz ulgi podatkowe. Dla starszych dzieci przygotowany został program wyprawka 300+. Dla rodzin wielodzietnych „Karta Dużej Rodziny”. Pieniądze odzyskane z tych programów w znacznej części pokrywają poniesione koszty na wychowanie dziecka.

A co więcej?

Poza podstawowymi wydatkami są takie momenty, jak np. dzień dziecka kiedy chcemy zapewnić dziecku coś więcej. Czyli  np. skorzystać z dziecięcych atrakcji. Wyjścia niestety takie są bardzo drogie. Czy to wizyta w kinie, teatrze, muzeum czy wyjście do restauracji czy kawiarni – koszt dla całej rodziny sięga bardziej 100 zł niż 10. Przez co stają się one niedostępne dla wielu rodzin. Niektóre miasta jednak wychodzą również w tym temacie naprzeciw mieszkańcom, zapewniając Karty mieszkańca umożliwiające darmowe wejście, dni otwarte czy darmowe happaningi.

A wy jak spędzaliście w tym roku Dzień Dziecka? Miło nam będzie jak podzielicie się tą informacją z nami na FB 

zdjęcia: „http://www.freepik.com” Designed by Freepik

Dzień mamy – jaki wybrać prezent?

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij