Spadek jest dobrodziejstwem, które przypada nam po zmarłych bliskich. Niestety czasem poza dobrodziejstwem, otrzymujemy także obciążenia jakie wisiały na zmarłej osobie. Co zrobić kiedy poza odziedziczonym spadkiem dziedziczymy także długi.

Zmiana przepisów

Na szczęście zmiana przepisów jaka zaszła w kodeksie cywilnym w 2009 roku, sprawiła że ustawowo dziedziczymy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a nie tak jak miało to miejsce wcześniej wprost (odpowiedzialność własnym majątkiem).

Podejmij decyzję

Możemy jednak sami zdecydować w jaki sposób chcemy przejąć spadek lub się go zrzec. Aby odrzucić spadek musimy złożyć oświadczenie w terminie 6 miesięcy od dnia w którym dowiedzieliśmy się o powołaniu (t.j – śmierci bliskiej osoby lub testamencie)

Zabezpiecz swoją rodzinę

Co ważne przy złożeniu oświadczenia o odrzuceniu spadku musimy pamiętać, że przechodzi on automatycznie na kolejnych spadkobierców, którzy jeżeli nie chcą mieć problemów muszą również złożyć stosowne pismo.

Osobami dziedziczącymi majątek są kolejno:

I grupa – dzieci i małżonek spadkodawcy

II grupa – dzieci, małżonek i wnuki spadkodawcy

III grupa – małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków)

IV grupa – rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków) lub 1 rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (gdy drugi rodzic nie żyje), gdy rodzeństwo nie żyje ich zstępni

V grupa – dziadkowie lub gdy nie żyją pasierbowie (gdy nie ma bliższych krewnych)

VI grupa – gmina lub skarb państwa ( gdy nie ma żadnych krewnych)

Jeżeli nie chcemy robić takiego prezentu całej rodzinie (łącznie z dalszymi krewnymi, którzy w następnych kolejnościach zostają obdarowani spadkiem po zmarłej) najlepiej przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że długi spłacimy do wysokości wartości spadku jaki odziedziczyliśmy.

Co zrobić gdy przyjmiemy spadek

Sytuacja nie jest komfortowa, ponieważ musimy dokonać spisu inwentarza, a później poddać wycenie komorniczej spadek. W przypadku gdy chcemy zachować np. nieruchomość, musimy daną wartość długów spłacić z własnego majątku. A jeżeli go nie posiadamy musimy sami wziąć pożyczkę by zachować majątek zmarłego. Przepisy kodeksu cywilnego jasno określają w jakiej kolejności powinniśmy spłacać zadłużenia i dzielą je na 10 kategorii.

Jak sprawdzić czy odziedziczyliśmy długi

Jeżeli nie wiemy czy osoba która zmarła miała jakieś długi powinniśmy sprawdzić to po otrzymaniu aktu zgonu oraz postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Możemy to zrobić na kilka sposobów, zwrócić się do banku o wyciąg środków na koncie oraz zobowiązań, przeszukać umowy zmarłego, zwrócić się do BIk-u po raport. Z raportu dowiemy się o wszystkich zobowiązaniach, które zostały zaciągnięte kiedykolwiek.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij