Halloween wzbudza jak co roku wiele kontrowersji. Jak zmieniają się trendy obchodzenia tego święta w 2018 roku? Czy święto to jest hucznie obchodzone w Polsce?

Halloween to święto kojarzone ze Stanami Zjednoczonymi. Tak naprawdę wywodzi się ze starej celtyckiej tradycji, która do Ameryki trafiła wraz z imigrantami z Irlandii w XIX wieku.
W kalendarzu Celtów 31 października to ostatni dzień roku, w którym ziemia przygotowuje się do nadejścia zimy i świętuje się schyłek cyklu płodności. Wierzono wtedy, że nocą duchy zmarłych wędrują po ziemi, by można było z nimi załatwić ostatnie rachunki i pożegnać się. Był to też dzień rozrachunków między Dobrem, a Złem. Celtowie gromadzili się przy ogniskach i składali ofiary z pożywienia  bogowi śmierci – Samhaine. Specjalne rytuały odprawiane były, by duchy odeszły do swego świata i nie nękały żywych.

Dlaczego więc Halloween kojarzy się nam ze Stanami Zjednoczonymi?

Główną przyczyną jest to, że tam jest ono najhuczniej obchodzone. Mimo, że nie jest to święto urzędowe, to jego popularność szacuje się na 2 miejscu, po świętach Bożego Narodzenia. Halloween jest także popularne w Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że w Polsce wciąż jest wiele kontrowersji wokół tego święta, to coraz więcej osób zaczyna je obchodzić.

Halloween w Polsce

Nazwa święta pochodzi od wyrażenia „All Hallows’ Eve” czyli Wigilia Wszystkich Świętych, jednak tradycja jego obchodzenia jest tak różna od Wszystkich Świętych, że trudno się nie zgodzić z przekonaniem, że nie można tych świąt łączyć ze sobą. W sondażu przeprowadzonym przez portal dokariery.pl widać, że nawet wśród młodego pokolenia Wszystkich Świętych jest ważniejszym wydarzeniem i kojarzy się z bliskimi którzy zmarli, a Halloween wyłącznie z zabawą. Zabawa, która kojarzy się głównie z przebieraniem za przerażające postacie, wycinaniem dyni oraz organizowaniem imprez. Dzieci chodzą po domach i wołają „cukierek albo psikus”. Najpopularniejsze stroje, to wśród dzieci czarownice, potwory, duchy oraz wróżki. Dorośli za to przebierają się za duchy, zombie, wampiry i trupie czaszki.

Czy te trendy utrzymają się w tym roku?

Już 31 października się przekonamy. Zeszłe lat pokazują, że coraz częściej wybieramy zabawne kostiumy, a dzieci postacie bohaterów z bajek. Na stronach modowych można znaleźć inspiracje eleganckiego, gotyckiego stroju. Czy to jest kierunek na ten rok?

Wydatki na Halloween

Ciekawie też maja się wydatki jakie przeznaczamy na stroje halloween’owe. Kiedyś były one głównie robione ręcznie, później stały się modne wypożyczalnie strojów. Większość osób w ubiegłych latach kupowała gotowe stroje w internecie, gdzie średnia cena to było około 100 zł za strój. Czy w związku z trendami 2018 prezentującymi dworską elegancję wrócimy do przygotowania ich w domu, czy w tym roku zwiększymy budżet i zainwestujemy w markową sukienkę lub garnitur?

Zachęcamy do podzielenia się Waszymi inspiracjami halloween’owymi na naszym facebook’u.

Wszystkich Świętych już niedługo – gdzie najlepiej zaopatrzyć się w znicze i kwiaty jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij