Dziś dzień babci, jutro dziadka. U nas więc przewrotnie i ku przestrodze. O wykorzystywaniu babć i dziadków do bycia gwarantem naszych kredytów, do przekonywania ich do wzięcia na siebie kredytu na nasze potrzeby, o metodzie na wnuczka i o przekredytowaniu seniorów.

Bezwarunkowa miłość

O miłości babć i dziadków do swoich wnuków nie trzeba pisać. Jak powszechnie wiadomo to dziadkowie są od rozpieszczania, pocieszania i przytulania do siebie swoich ukochanych wnuków. Kto inny jak nie dziadkowie zrobiliby wszystko dla swoich wnucząt? Zapominają przy tym często o tym, że to nie zawsze jest dla nich dobre. Ale przecież dziadkowie nie są od wychowywania.

Stabilny klient

Z drugiej strony emeryt jest stabilnym, solidnym klientem dla instytucji finansowej. Ma zapewnione dochody do końca życia, często ukryte oszczędności, mieszkanie własnościowe i mentalność, która jako punkt honoru stawia spłacenie długu na pierwszym miejscu. Nic więc dziwnego, że banki prześcigają się w ofertach kredytów dla emerytów. 5,6 mld zł tyle wynosi zadłużenie polskich seniorów.

Świadomość

Problem pojawia się wtedy gdy seniorzy nie do końca są świadomi zaciąganej pożyczki. Windykatorzy nie raz słyszą w słuchawce, że babcia nie wie ile wzięła kredytu, na jakie raty się zgodziła. W końcu ona tylko podpisywała. Wszystko miał spłacać ukochany wnuczek. Z drugiej strony nasi agenci często spotykają seniorów, którzy biorą pożyczkę na najnowszy sprzęt agd czy telefon. Dla siebie? Raczej nie. Dla wnuczka w prezencie. Chęć obdarowywania i pomocy ukochanej rodzinie jest zrozumiała. Pytanie tylko czy tego nie wykorzystujemy?

Edukacja

W takim wypadku ważna jest edukacja. Nie możemy odmówić wzięcia pożyczki seniorowi, skoro ma do tego zdolność. Ale jako agenci powinniśmy czuć się moralnie zobligowani by edukować. By wyjaśnić, zapytać czy emeryt jest świadomy zaciąganej pożyczki i jej kosztów, tego co wiąże się z byciem gwarantem. Edukacja może uniknąć wielu późniejszych tragedii. Osoby starsze zasługują na szacunek i godne życie. I tego życzymy wszystkim babciom i dziadkom w dniu ich święta.

Zespół Domu Finansowego QS

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij