Mikołajki za pasem, czas pomyśleć o prezentach pod choinkę.

Jak co roku szał zakupów już w pełni. Zostały dwa tygodnie, żeby zakupić te wymorzone prezenty. W galeriach pełno, kurierom ciężko już dojechać w 1 dzień. Czas najwyższy zamknąć temat prezentów, żeby wyrobić się na czas. Dla niektórych to zmora, dla innych sama przyjemność. Jakby jednak nie patrzeć na święta musimy zakupić najwięcej prezentów w roku.  Firma Deloitte przeprowadziła badania w których wskazuje że średnio Polak wyda 1168 zł na święta – jedzenie i prezenty. Spora część tej kwoty zostaje wydana na prezenty i co ciekawe ponad połowa Polaków przekracza pierwotnie zaplanowany budżet o 200 zł – jak wynika z badania.

Co zrobić, żeby uchronić się przed nadmiernymi wydatkami. Sposobów można znaleźć wiele. Takich jak zakupy zrobione wcześniej (w wielu sklepach produkty drożeją w grudniu), skorzystanie z promocji (ostatnią przed świętami jest pewnie Black Friday), zrobienie zakupów przez internet (chronimy się przed dodatkowymi wydatkami, które akurat skusiły nas w sklepie) – w przypadku zakupów internetowych warto skorzystać z dnia darmowej wysyłki który przypada na początku grudnia i wiele sklepów również udostępnia tą promocję.

Można też przygotować się do świątecznych zakupów robiąc wewnętrzne ustalenia, czy to z rodziną np. jaką kwotę wydajemy na prezenty, albo zrobienie losowania – komu robimy prezent, lub postanowienie że prezenty robimy tylko dzieciom. Liczą się jednak też ustalenia jakie sami sobie zaplanujemy – warto przygotować listę osób które chcemy obdarować i kwoty jakie możemy przeznaczyć na prezenty dla nich. Wypisanie przy liście wybranych prezentów ułatwi trzymanie się budżetu.

Jeżeli już daliśmy się ponieść świątecznym emocją i chcemy wnieść do naszego domu magię tych świąt i zrobić tak by niczego nam nie zabrakło, a nasz budżet na to nie pozwala, można pomyśleć o świątecznej pożyczce. Banki i instytucje pożyczkowe również przygotowują sporo promocji i ofert z okazji świąt. Ofertę Domu Finansowego QS przygotowanego specjalnie na święta poznasz tutaj. 

Planując wydatki musimy uwzględnić też pieniądze na jedzenie. Mamy tendencje do przygotowania zbyt dużej ilości jedzenia, które później wyrzucamy. Jakby nie patrzeć są to niepotrzebnie wyrzucone pieniądze w śmietnik. Warto uwzględnić jaką ilość posiłków w czasie świąt będziemy jeść w domu i ile osób będziemy gościć i racjonalnie do tej liczby zaplanować zakup jedzenia.

 

 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij