Starasz się o kredyt? Potrzebujesz finansowania i zastanawiasz się czy dostaniesz pieniądze? Pojawia się hasło oceny zdolności kredytowej. Ale co to znaczy i od czego to zależy?

Co sprawdza bank?

Każdy bank przed udzieleniem kredytu sprawdza swojego Klienta. Przyznanie kredytu zależy od oceny zdolności kredytowej. Bank musi sprawdzić czy będziemy w stanie spłacić kredyt wraz z odsetkami, w terminie, tak jak określi to umowa. Czyli co dokładnie sprawdza bank?

  1. Sytuacje finansową

– jakie mamy dochody

– koszty naszego utrzymania (czynsz, rachunki, itp.)

– nasze zadłużenie (karty kredytowe)

Bank sprawdza czy zostaje nam jakaś nadwyżka, która mogłaby być przeznaczona na spłatę zaciągniętego kredytu.

  1. Ocena jakościowa

– wiek, stan cywilny, status mieszkaniowy, wykształcenie

– rodzaj umowy o pracę, wykonywany zawód, stanowisko

– historię kredytową (Bank pobiera raport BIK)

Bank sprawdza czy mamy skłonności do wywiązywania się z zobowiązań.

Jakie dokładnie parametry bank bierze pod uwagę?

Dokładny sposób wyliczania zdolności kredytowej nie jest ujawniany przez banki.  Jednak istnieją parametry, które wszystkie banki biorą pod uwagę.

Wysokość dochodów jest brana pod uwagę z kilku miesięcy. Liczy się nie tylko kwota ale także regularność jej wpływu na konto. Najlepiej by osoba była zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Osoby które prowadzą własną działalność i terminowo przelewają wynagrodzenie również mogą uzyskać dobra ocenę. Jednak najbezpieczniejszym pracodawcą  jest spółka państwowa, S.A. lub z.o.o.. Do kosztów naszego utrzymania, wlicza się także ile osób mamy na utrzymaniu, ewentualne alimenty. Utrzymanie samochodu, składki ubezpieczeniowe. Historia kredytowa może być także sprawdzana w takich bazach jak BIK, KRD, BIG, InfoMonitor, ERIF. Co ciekawe, jeżeli ktoś nie miał nigdy żadnej historii kredytowej, również może mieć problem z uzyskaniem kredytu, jako osoba mniej wiarygodna ze względu na brak możliwości sprawdzenia historii kredytowej. Bardzo istotny jest porządek w domowych finansach. Terminowe płacenie faktur za prąd, czynsz i innych zobowiązań.

Wspólny kredyt?

Jeżeli nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, warto rozważyć wspólne zaciągnięcie kredytu. W każdym banku możemy ubiegać się o kredyt z małżonkiem (partnerem). Wtedy do oceny zdolności banki biorą  pod uwagę parametry wymienione wyżej od obu osób. Dla banku jest to więc dodatkowe zabezpieczenie. W Domu Finansowym QS mamy również dostępny kredyt o który może ubiegać się, aż 4 wnioskodawców  – rodzice, rodzeństwo, dalsi krewni?

Zapraszamy do składania wniosków.

 

Czym jest RRSO i jaki ma wpływ na spłatę naszego kredytu?

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij