Zmysł wzroku odgrywa jedną z kluczowych ról w odbiorze otaczającej nas rzeczywistości. Jego pogorszenie może znacznie obniżyć jakość życia. Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń gałki ocznej jest zaćma. W Polsce około 800 tysięcy osób cierpi na tę chorobę, której efektem jest zmętnienie soczewki oka i w konsekwencji stale pogarszająca się ostrość widzenia. Światowa Organizacja Zdrowia uznała zaćmę za jedną z głównych przyczyn problemów ze wzrokiem. Czy pacjenci mogą liczyć na szybką operację zaćmy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)? Czy lepiej zdecydować się na prywatny zabieg? Jaki jest koszt takiego zabiegu?

Czym jest zaćma?

Zaćma, czyli katarakta, jest powszechnie występującą chorobą oczu, która może rozwijać się zarówno przez dłuższy czas, na przykład przez kilka lat, jak i w bardzo szybkim tempie, nawet w ciągu kilku miesięcy. Zaćma ma dwa podłoża występowania, tj. może być nabyta lub wrodzona. Istotą tej choroby jest zmętnienie soczewki oka, w której odkładają się złogi białkowe prowadzące do utraty przejrzystości. Najczęściej występującym rodzajem zaćmy jest tzw. zaćma starcza, która ujawnia się z reguły po 50. roku życia. Zdarza się jednak, że zaćma występuje również u osób w młodszym wieku. Szczególnie narażone są osoby, które zmagają się z problemem krótkowzroczności lub cierpią na cukrzycę.

Przyczynami zaćmy mogą być również urazy, a także przyjmowanie preparatów z grupy kortykosteroidów czyli leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Leki z tych grup mają silny wpływ na gospodarkę węglowodanową, białkową, lipidową i wodno-elektrolitową organizmu.

W Polsce około 200 tys. pacjentów poddaje się operacji zaćmy.

Zaćmę starczą można podzielić na kilka typów w zależności od ulokowania zmętnienia w soczewce. Rozróżniamy następujące rodzaje katarakty:

  • korową – zmętnienie występuje w obrębie powierzchniowych warstw soczewki. Do objawów należy nie tylko osłabiona ostrość wzorku, ale także podwójne widzenie;
  • podtorebkową czaszowatą – ma miejsce, gdy zmętnienie obejmuje tylną torebkę soczewki. Do objawów należy rozszczepienie światła i występujące w związku z nim olśnienie, co przeszkadza w wykonywaniu różnych czynności;
  • jądrową – zmętnienie występuje w jądrze soczewki i wywołuje krótkowzroczność.

Zaćma starcza prowadzi do zaburzeń ostrości widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka i jest wadą, która nie poddaje się korekcji okularami. Stopień zmętnienia soczewki wskazuje, czy mamy do czynienia z zaćmą początkową czy całkowitą.

Problemy ze wzrokiem – czy za wizytę u lekarza płacić z własnej kieszeni?

Pogłębiające się problemy ze wzrokiem utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą  prowadzić nawet do depresji. W momencie pojawienia się pierwszych dolegliwości, należy jak najszybciej odwiedzić okulistę, aby zdiagnozować schorzenie i podjąć leczenie. Najlepiej jednak wzrok badać regularnie, niezależnie od tego czy występują jakiekolwiek niepokojące objawy czy nie. Osobom po 40. roku życia zaleca się odwiedzanie okulisty przynajmniej raz na dwa lata, jeżeli nie jest odczuwalne wyraźne pogorszenie wzroku. Jeśli choroba jest wykryta we wczesnej fazie, a terapia podjęta możliwie szybko, wówczas szanse na  wyleczenie są bardzo duże.

Niestety konsultacja z lekarzem specjalistą nie zawsze jest możliwa w odpowiednim czasie. Terminy w przychodniach państwowej służby zdrowia są zwykle odległe i po zaobserwowaniu u siebie pierwszych symptomów trzeba czekać na wizytę w długiej kolejce. Szczególnie problematyczna jest kwestia wizyt. Zdarza się, że potrzebna jest szybka pomoc, a terminy koniecznych zabiegów wyznaczane są nawet w perspektywie kilkuletniej. W państwowych szpitalach operację zaćmy przeprowadza się po 2-4 latach od momentu zgłoszenia się ze skierowaniem.

operacja-zacmy

 

Zaćma – przyczyny, objawy i rozpoznanie

Operacja zaćmy jest koniecznością, jeżeli chcemy ją całkowicie wyleczyć. Chociaż zaćma najczęściej występuje u osób starszych, może pojawiać się również u ludzi młodych. Na jej rozwój wpływają takie czynniki jak: wrodzone wady gałki ocznej, choroby przewlekłe typu cukrzyca, czy korzystanie z dużych ilości leków sterydowych. Odpowiedzialne za występowanie choroby są również niektóre urazy oka i czynniki genetyczne. Oprócz tego do schorzenia mogą przyczyniać się: otyłość, nadciśnienie oraz nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Z kataraktą wiąże się stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. W przypadku braku leczenia katarakta może prowadzić nawet do niemal zupełnej utraty wzroku. Problem coraz słabszego widzenia ujawnia się w różnym oświetleniu, w zależności od umiejscowienia zmętnienia w soczewce. Do podstawowych objawów zaćmy zaliczają się: zaburzenia związane z oceną odległości, mniejsza intensywność widzianych barw, słabe widzenie w nocy, podwójne widzenie. Z czasem zmętnienie soczewki staje się widoczne, ponieważ kolor źrenicy zmienia się z czarnego na szarobiały. Okulista diagnozuje zaćmę poprzez badanie oka w lampie szczelinowej. Aby obraz badania był wyraźny specjalista podaje pacjentowi środek farmakologiczny rozszerzający źrenicę.

Leczenie zaćmy – metody usuwania

W pierwszym etapie choroby można próbować z nią walczyć przy pomocy środków farmakologicznych. Niestety terapia lekowa nie powstrzyma jej rozwoju, a jedyną skuteczną metodą pozostaje operacja zaćmy. Zabieg można wykonać bez względu na wiek. Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem ultradźwięków – jest to tzw. fakoemulsyfikacja. Zalegające złogi białkowe po rozdrobnieniu zostają usunięte poprzez mikronacięcia. W miejscu zniszczonej soczewki specjalista umieszcza sztuczną soczewkę zwijalną. Soczewka dzięki swojej elastyczności zostaje właściwie i bezproblemowo włożona. Zabieg trwa około 20-30 minut. Jeżeli nie ma dodatkowych przeciwwskazań, zwykle już po kilku godzinach po zabiegu pacjent może wrócić do domu.  Moc wszczepianej soczewki zostaje dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta na podstawie wcześniej dokonanych pomiarów gałki ocznej. Usunięcie zaćmy gwarantuje zdecydowanie lepszą jakość widzenia aż do końca życia. Jeżeli pomimo zabiegu ostrość wzorku nie poprawi się, należy poszukać innych przyczyn, którymi mogą być na przykład inne towarzyszące zaćmie choroby oka.

Operacja zaćmy na NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje operację zaćmy. Niestety czas oczekiwania na zabieg jest na tyle długi, że postęp choroby i związane z nim dolegliwości są niemal pewne. Przeciętny czas oczekiwania na operację w ramach NFZ wynosi aktualnie około dwa lata. Jest to jednak uzależnione od województwa i konkretnej kliniki. Bardzo często pacjenci muszą czekać nawet 4 lata. Jeżeli chcemy, aby operację przeprowadził ceniony specjalista, który cieszy się zaufaniem i dobrą opinią, musimy się przygotować na jeszcze dłuższy termin oczekiwania.

Dzięki dyrektywie unijnej o leczeniu transgranicznym zabieg zaćmy można przeprowadzić w Czechach, gdzie terminy są znacznie krótsze niż w Polsce. Może to być dobra alternatywa dla operacji w ramach polskiej służby zdrowia, szczególnie dla osób mieszkających na południu Polski. Rozwiązanie to ma jednak pewną wadę. Za operację najpierw trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a następnie już po jej wykonaniu ubiegać się o refundację kosztów w ramach NFZ.

operacja-zacmyPrywatne kliniki – alternatywa dla państwowej służby zdrowia

Jeżeli ktoś nie chce lub nie może czekać wiele miesięcy na zabieg usunięcia zaćmy w ramach funduszu zdrowia może skorzystać z bogatej oferty prywatnych klinik. W Polsce istnieje dużo wyspecjalizowanych placówek, w których operacje zaćmy przeprowadzają wybitni specjaliści. Prywatne leczenie okulistyczne gwarantuje wykonanie zabiegu przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego. Dodatkowo pacjenci zyskują dostęp do różnych metod leczenia. W przypadku zaćmy mogą skorzystać nie tylko ze standardowych zwijalnych soczewek, które stosowane są w państwowych szpitalach, ale także innych, które jeszcze bardziej zwiększają komfort widzenia po zabiegu. Koszt operacji zaćmy zależy od rodzaju soczewek, które zostaną wszczepione pacjentowi. Cena w prywatnym centrum medycznym waha się od 3000 do 7000 zł.

Nie każdego stać na opłacenie zabiegu. Warto jednak zastanowić się poważnie nad skorzystaniem z leczenia w prywatnej klinice. Korzyści z tego płynące to m.in. krótki czas oczekiwania i duży komfort opieki oraz możliwość wyboru metody leczenia.

Wybierzemy najlepszą opcję pożyczki lub kredytu gotówkowego dla Ciebie. Sprawdź >>

Domowy budżet – jak skutecznie nim zarządzać?

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij