Czy naprawdę mamy potrzebę zostawić portfel w domu i płacić telefonem?

W jakim kierunku zmierza model płatności na świecie. Od wielkich portfeli pełnych gotówki, przez duże książeczki czekowe, portfele wypchane kartami kredytowymi zmierzamy ku czasom gdy twórcy nowoczesnych systemów przekonują nas by zostawić portfel w domu. Co proponują w zamian? Telefon. Telefon który służył do rozmów, z czasem wyparł z rynku aparat fotograficzny, notes, kalendarz, kalkulator, komputer? A teraz portfel? Jak to działa i czy to bezpieczne?

Mamy dwie możliwości płatności telefonem. Pierwszą z nich jest BLIK  – jest to polski system płatności mobilnych zrobiony na bazie IKO – początkowo dostępnej w PKO Banku Polskim. Obsługa polega na generowaniu sześciocyfrowego kodu wyświetlanego przez aplikację mobilną banku. Kod ten służy do akceptacji płatności – czy to transakcji w sklepie czy wypłacie z bankomatu.

Inną wersją płacenia telefonem jest Apple Pay/ Google Pay – które polega na ściągnięciu na telefon dedykowanej aplikacji. Problem polega na tym, że jest to usługa dostępna tylko dla wybranych modeli telefonów z wyższej półki, które posiadają NFC lub możliwość zainstalowania aplikacji Wallet. Aplikacja zapisuje u siebie w systemie kartę płatniczą z której chcemy korzystać. W ten sposób za płatność możemy zapłacić zbliżeniowo poprzez przybliżenie do czytnika telefonu a nie karty.

apple pay-google pay

Dostępność

Banki które przystąpiły do programu w przypadku blika to Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole, Bank Pekao S.A.

Apple Pay dostępne jest w Santander Bank Polska, Pekao S.A., mBank, BGŻ BNP Paribas, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Raiffeisen Polbank, Nest Bank, Getin Bank, PKO Bank Polski.

Google Pay dostępne jest w Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Ciity Handlowy, Eurobank, Getin Bank, Grupa BPS, ING Bank, mBank, Nest Bank, Orange Finanse, Plus Bank, Raiffeisen Polbank, Santander, T-Usługi Bankowe.

Płatność Blikiem/ Apple Pay oraz Google Pay dostępna jest także w płatnościach online. Blik dostępny jest w systemach DotPay, Przelewy24, PayU, tPay. Pozwala to na skrócenie czasu transakcji – nie trzeba logować się do banku i autoryzować przelewu.  Apple Pay i Google Pay natomiast działa podobnie do takich rozwiązań jak PayPal czy PayU.

Jak zapłacić BLIK – iem?

 1. W aplikacji mobilnej swojego banku należy wygenerować kod BLIK
 2. Kod należy przepisać do terminala płatniczego (UWAGA: kod ważny jest 2 minuty)
 3. Należy potwierdzić płatność w aplikacji na telefonie
 4. Zapłacone.

Jak zapłacić Apple Pay/ Google Pay?

 1. Należy przyłożyć telefon do terminala
 2. Wybrać jedną z wgranych kart lub użyć karty domyślnej
 3. Zatwierdzić płatność odciskiem palca (IPhony z czytnikami linii papilarnych); zeskanować twarz przed odblokowaniem telefonu w przypadku iPhona z funkcją Face ID.
 4. W przypadku wyższych kwot potwierdzić płatność kodem PIN

 

BLIK ma również funkcjonalność  wypłaty z bankomatów.

Jak wypłacać z bankomatów BLIK-iem?

 1. Wybrać na bankomacie – wypłata BLIK
 2. Przepisać kod BLIK
 3. Wybrać kwotę
 4. Zatwierdzić wypłatę w aplikacji

Warte wymienienia są także czeki BLIK oraz przelewy na telefon.

Czeki BLIK to możliwość wygenerowania 9cyfrowego kodu który przekazujemy osobie która potrzebuje pieniędzy np. dziecku. Oprócz kodu podajemy hasło. Dzięki czemu bliska nam osoba może zrealizować czek w sklepie stacjonarnym lub internetowym do określonej kwoty czeku.

Wykonując przelew na telefon, odbiorca otrzymuje pieniądze ekspresowo. Co ważne nie trzeba znać jego numeru konta – wystarczy, że odbiorca będzie miał aplikację BLIK i zarejestrowany w niej numer telefonu powiązany z kontem.

Jak pokazują ostatnie miesiące liczba odbiorców wymienionych usług wciąż wzrasta. Widać więc że ludzie szukają ułatwień i skrócenia czasu dokonywanych czynności.

Opaska płatnicza – co to jest i jak działa?

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij