Zbliżają się święta wielkanocne, jak co roku wszyscy przygotowują przepyszne świąteczne potrawy. Babcie gotują już od tygodnia, robiąc zapasy. W związku z czym większe wydatki szykują się w tym miesiącu ze względu na długie listy produktów spożywczych, które trzeba dostarczyć.  Jak zaplanować menu, żeby nie wyrzucać jedzenia? A tym samym nie wyrzucać pieniędzy do śmietnika?

Zaplanuj menu

Najlepiej zacząć od zaplanowania menu. Na co byśmy mieli ochotę, co musi pojawić się na wielkanocnym stole. Jakie potrawy kojarzą nam się ze świętami,a jakie są nowościami, które widzieliśmy u znajomych i chcielibyśmy zrobić w tym roku. Gdy spiszemy wszystkie te potrawy możemy od razu zauważyć, że jest ich za dużo. Dobrze jest już na tym etapie zrobić wstępną selekcję. Zastanówmy się jak spędzamy święta i co będziemy robić. Czy jedziemy do rodziny, a może będziemy w naszym domu. Zobowiązaliśmy się, że przyniesiemy jakąś potrawę na śniadanie, a może ciasto? Zaprosiliśmy gości? Potrawy, które planujemy zrobić powinny być dopasowane do ilości osób, które będą je konsumować.  Po wyborze wszystkich potraw czas na dokładną listę zakupów.

Lista zakupów

Spisując składniki z przepisów, warto jeszcze zweryfikować na ile osób są one zaplanowane. Może niektóre potrawy możemy zrobić z połowy składników i będzie to wystarczające dla naszej rodziny? Wypisz na kartce wszystkie potrzebne składniki do przygotowania świąt. Kiedy będziecie mieli już rozpisane te dwie rzeczy warto sprawdzić świąteczne promocje. Wiele sklepów przygotowuje specjalne wyprzedaże dla swoich Klientów, niestety w tym czasie inne produkty drożeją. Spójrzmy więc na listę, czego mamy najwięcej i pod tym kątem przejrzyjmy promocje. Tak zaplanowana lista zakupów pozwoli nam na pewno na spore oszczędności.

Przygotuj prezenty

Jadąc na zakupy nie zapomnijmy o drobnych prezentach dla naszych bliskich. W końcu zajączek zawsze coś ukryje w trawie, niekoniecznie tylko dla dzieci. Co planujemy podarować bliskim w tym roku. Czy to będą czekoladowe zające, a może warto odwiedzić punkt z wyprzedażą książek? A może nasi bliscy najbardziej ucieszą się z czegoś przygotowanego przez nas?

Takimi pomysłami może być własnoręcznie przygotowany peeling do ciała,  dżem lub pasztecik. W takim przypadku dochodzi nam kilka produktów spożywczych do zakupu i ozdobne słoiki.

Jeżeli jednak mamy zdolności manualne możemy przygotować świąteczną ozdobę lub uszyć coś do ubrania – wiosenna czapka jak znalazł.

Zarezerwuj czas

Najważniejsze jednak w dobrym przygotowaniu do świąt jest czas wolny. Jeżeli będziemy robili wszystko w pośpiechu i zestresowani, cała magia uleci. Ważne więc by zrobić tyle ile czujemy się na siłach i co sprawi nam radość z samego przygotowania. I znaleźć czas na spędzenie go z rodziną, rozmowy, wspólne spacery czy zabawy i tego Dom Finansowy QS Państwu życzy.

Alternatywy

Jeżeli jednak nie czujesz przyjemności z przygotowywania świąt Wielkanocnych sprawdź oferty hoteli na ten czas. Specjalne pakiety zapewnią Ci wypoczynek i relaks i obficie zastawiony stół. Niestety koszt takich wyjazdów jest spory. Więc ku przypomnieniu, cytat znaleziony w internecie: ” Wszystkich, którzy przejmują się myciem i sprzątaniem przed świętami, informujemy, że ma przyjść zajączek, a nie sanepid.” :):):):)

Wszystkich Świętych – znicze i kwiaty

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij