Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest mocno uzależnione od warunków atmosferycznych, szczególnie jeżeli chodzi o uprawy. Innym ważnym czynnikiem który ma wpływ na dorobek pracy rolnika są zdarzenia losowe. Pewnie dlatego zostało wprowadzone w ustawie obowiązkowe ubezpieczenia dla rolników. Na szczęście coraz więcej z nich myśli nie tylko o obowiązkowym ubezpieczeniu, ale także o poszerzeniu go o dodatkowe opcje. W końcu ubezpieczenie przestaje być przykrym kosztem, ale inwestycją w swoją działalność.  Rolnicy z takim podejściem mogą spać spokojnie, a w chwili wystąpienia szkody nie muszą ponosić dużych nakładów finansowych.

Kto jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem

Wg art. 44 Rolnik jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.

Wg ustawy jest to osoba posiadająca lub dzierżawiąca pole o powierzchni większej niż 1 ha

Np. „Pan Kazimierz posiada jedynie pole o pow. 0,75 ha –nie jest rolnikiem w rozumieniu ustawy. Ale Pan Tomasz odziedziczył pole (grunty rolne) o pow. 1,25 ha, ma naliczony podatek rolny, ale pola nie uprawia. Mieszka w bloku, jest informatykiem –jest rolnikiem w rozumieniu ustawy. Lub Pani Anna nie posiada własnych gruntów rolnych. Dzierżawi ok 10 ha gruntów rolnych -jest rolnikiem w rozumieniu ustawy. Pan Karol posiada stawy rybne (kilka stawów, łącznie o powierzchni 1,1ha, wykorzystywane do działalności rolniczej) -jest rolnikiem w rozumieniu ustawy. Pani Magda otrzymała w spadku łąki (1,5 ha) -jest rolnikiem w rozumieniu ustawy. Pan Mateusz posiada 5ha sadów -jest rolnikiem w rozumieniu ustawy. Pani Marta nie posiada pola. Zajmuje się pszczołami –posiada 83 rodziny -jest rolnikiem w rozumieniu ustawy. „ (źródło materiały szkoleniowe Gothaer)

 

Co wchodzi w skład obowiązkowego ubezpieczenia dla rolnika

Każdy rolnik musi wykupić OC rolnika z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczyć budynki, które wchodzą w jego skład. .

Obowiązkowe ubezpieczenie obejmuje:

OC rolnika które chroni nas przed roszczeniami osób poszkodowanych przez nas (np. jeżeli poniosły by śmierć, uszczerbek na zdrowiu, uszkodzilibyśmy czyjeś mienie) – objęte tym ubezpieczeniem są wszystkie osoby, które pracują w gospodarstwie.

A także ubezpieczenie budynków od:

-pożaru

-powodzi,

-podtopienia

-ulewy

-śnieżycy

-uderzenia pioruna

-huraganu

– eksplozji

Aby ubezpieczyć gospodarstwo od pozostałych ryzyk, czy mienie znajdujące się wewnątrz budynków musimy dokupić ubezpieczenie dodatkowe.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że właśnie to mienie jest bardzo wartościowe. Maszyny rolnicze i narzędzia w przypadku uszkodzenia mogą uniemożliwić pracę całemu gospodarstwu rolnemu.  Ubezpieczenie zwierząt daje nam bezpieczeństwo prowadzenia naszych interesów. Tak samo jak ubezpieczenie upraw. Te jednak należy ubezpieczyć osobnym ubezpieczeniem (ubezpieczenie upraw) i zrobić to w określonym czasie. W ten sposób możemy uniknąć poważnych strat finansowych w przypadku działania osób trzecich, szkodników, przymrozków czy zdarzeń losowych.

 

Ubezpieczenie upraw

Rolnicy mają możliwość wykupienia ubezpieczenia swoich upraw rolnych, które znajdują się na terenie RP. Umowa obejmuje plon główny.

RODZAJ UPRAWY PLON GŁÓWNY

 • zboża · ziarno
 • rzepak i rzepik · nasiona
 • drzewa i krzewy owocowe · owoce· nasadzenia
 • truskawki · owoce· nasadzenia
 • buraki cukrowe · korzenie buraka
 • kukurydza przeznaczona na paszę · kolby i nadziemne części rośliny
 • kukurydza przeznaczona na ziarno · ziarno
 • ziemniaki · bulwy
 • warzywa gruntowe · część warzyw gruntowych przeznaczona do konsumpcji
 • chmiel · szyszki
 • tytoń · liście
 • rośliny strączkowe · nasiona

*źródło materiały szkoleniowe PZU

Dodatkowa polisa – co jeszcze?

W ramach pakietu dodatkowego ubezpieczenia możemy wybrać straty na ogrodzeniach, małej architekturze, małych budynkach – jest to o tyle istotne, że podczas ulew czy silnych wiatrów najczęściej właśnie te elementy ulegają zniszczeniu.

Możemy ubezpieczyć cały nasz dobytek rolniczy czyli materiały i zapasy, ziemiopłody (np. zbiory zboża), także słomę i siano składowane poza budynkami.

Możemy zaproponować OC w życiu prywatnym, aby poszerzyć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej również poza obszar gospodarstwa lub czas pracy.

Zaproponujemy Ci ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. W gospodarstwie zdarzają się różne poważne wypadki. Dzięki takiemu ubezpieczeniu zyskasz pomoc i ochronę a także zwrot kosztów leczenia.

Kolejna propozycja to doubezpieczenie działalności agroturystycznej rolnika. Jeżeli prowadzisz taką działalność warto o tym pomyśleć.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń w Domu Finansowym QS.

Sezon działkowy

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij