Ubezpieczenie domu to szeroki temat o którym można by było napisać kilka artykułów, ale postaramy się to streścić, by w jednym miejscu zaprezentować Państwu najważniejsze aspekty.

Jak wybrać?

Ofert ubezpieczeń domu/mieszkań znajdziemy wiele. Prawie każde towarzystwo oferuje przynajmniej kilka wariantów.

Czym się więc kierować wybierając jakże ważne dla nas ubezpieczenie. W końcu jest to ubezpieczenie które zabezpiecza nasz największy dobytek.

Dlaczego więc jeszcze nie wszyscy się na nie decydują? Zapewne dlatego, że nie jest ono obowiązkowym ubezpieczeniem.  A jednak może dać tyle spokoju.

Największą wartością naszego mieszkania zawsze są mury – ubezpieczenie ich jest stosunkowo niską częścią składki ubezpieczeniowej. Pewnie dlatego, że mało zdarzeń może wpłynąć na ich uszkodzenie. Jakby nie patrzeć powódź, pożar, trzęsienie ziemi to zjawiska które występują rzadko. A jednak ich skutki są dramatyczne dla ludzi którzy tracą dach nad głową. Dlatego warto poświęcić tą drobną sumę zapewniając sobie bezpieczeństwo w razie zdarzeń losowych.

Druga składową ubezpieczenia jest mienie ruchome – ta składka jest już dużo większa, lecz chroni ona nasz zgromadzony majątek. Co to jest mienie ruchome?

Są to wszystkie meble, sprzęty AGD/RTV, dywany, ubrania, sprzęt sportowy, instrumenty, biżuteria, obrazy i inne wartościowe rzeczy, które znajdują się w naszym domu. Ich ochrona zapewniona jest nie tylko w razie kataklizmów, ale także w razie zdarzeń losowych i kradzieży.

O co rozszerzyć ubezpieczenie?

Ubezpieczalnie proponują także uzupełnić  ubezpieczenie domu o Assistance, który zapewnia nam pomoc fachowców w przypadkach nagłych awarii oraz OC w życiu prywatnym, które chroni nas w przypadku gdybyśmy zalali sąsiada. Dostępne jest również rozszerzenie NNW przy polisach mieszkalnych.

Jaki zakres?

To na jaki zakres my się zdecydujemy zależy od tego w jakim miejscu posiadamy mieszkanie, co się w nim znajduje oraz w jakich celach go używamy. Wszystkie te rzeczy znajdziemy w OWU. Warto zapoznać się z nimi, żeby porównać która oferta jest najbardziej dopasowana do naszych potrzeb.

I tak jeżeli mamy dom na terenie, który często jest zalewamy, na pewno musimy zabezpieczyć się na wypadek tego zdarzenia. Jeżeli jednak masz mieszkanie na 10 piętrze, raczej Ci to nie grozi.

Posiadając wiele wartościowych przedmiotów powinniśmy zadbać o ubezpieczenie mienia.

Natomiast gdy prowadzimy działalność w swoim domu, warto zwrócić uwagę czy dana polisa obejmuje prowadzenie działalności.

Co ma wpływ na cenę?

Na cenę ma wpływ wartość nieruchomości, lokalizacja, zakres ochrony i suma ubezpieczenia, a także posiadane zabezpieczenia (takie jak drzwi antywłamaniowe, alarmy, monitoring i inne).

Kolejnym aspektem jest zakres ochrony, który powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Ważne by znaleźć równowagę między ceną a jakością ochrony.

Jak czytać OWU?

To na co należy zwrócić uwagę poza zakresem ubezpieczenia to wyłączenia. Są to opisane sytuacje w których nasza polisa nie będzie działać. Np. (kradzież gdy drzewo nie były zamknięte na klucz)

Warto zwrócić uwagę czy w ramach ubezpieczenia są ubezpieczone pomieszczenia przynależne takie jak piwnice, strychy, garaże.

Czy ubezpieczone mienie jest ubezpieczone w wartości rzeczywistej czy odtworzeniowej (nowej). Ma to zawsze wpływ na wielkość składki ale też na wielkość odszkodowania jakie otrzymamy.

Zapoznanie z wieloma OWU oczywiście przysparza wielu problemów, ze względu na złożoność dokumentów i ich język. Dlatego warto przy wyborze przedstawić swoje potrzeby zaufanemu doradcy i zdać się na jego rekomendacje.

zdjęcie www.freepik.com Designed by Freepik

 

Ubezpieczenie dla rolników

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij