Mówi się, że nauka to potęgi klucz, a człowiek uczy się przez całe życie. Faktycznie tak jest, że każdego dnia dowiadujemy się czegoś, o czym nie mieliśmy pojęcia. Co jednak w sytuacji, gdy mamy ochotę, lub potrzebę zgłębić wiedzę w jakiejś konkretnej dziedzinie? Z pomocą przychodzą webinary – tani, szybki i przyjemny sposób na naukę.

Tradycyjne metody

Tradycyjną metodą na poszerzenie swoich kompetencji jest zaopatrzyć się w daną literaturę i przystąpić do samodzielnej nauki. Niestety często się zdarza, że po kilku nawet najciekawszych rozdziałach zaczyna brakować nam motywacji i zaniechamy dalszych prób, lub zwyczajnie odkładamy to na „wieczne później”.

Jeszcze lepszym wyjściem jest zapisać się na szkolenie stacjonarne z danego zagadnienia. Podczas takiego szkolenia, trener w ciągu jednego dnia, lub kilku wykładów, sesji, stara się przekazać nam najważniejsze i najbardziej potrzebne informacje. Minusem tego typu rozwiązania jest konieczność dopasowania swojego grafiku pracy, z grafikiem szkoleniowca. Często dochodzi do tego jeszcze koszty podróży, wyjazd do innego miasta i rezerwacja noclegu (jeśli szkolenie jest kilku dniowe). Dodatkowo samo szkolenie zazwyczaj do najtańszych nie należy.

Webinar

Kolejnym sposobem podnoszenia swoich kwalifikacji jest webinar. Komunikacja za pomocą obrazu i dźwięku stała się w ostatnich latach bardzo modna, a webinary świetnie wpisują się w ten trend. Jest to więc jeden z najtańszych, często bezpłatnych i najbardziej efektywnych sposobów nauki w ostatnich latach. Szkolenia tego typu, w odróżnieniu od swoich tradycyjnych odpowiedników, odbywają się w sieci, w specjalnie przygotowanych wirtualnych pokojach. Uczestnicy wraz z trenerem spotykają się o wyznaczonej porze we wcześniej wybranym miejscu w internecie i tam chłoną wiedzę od specjalisty.


Dlaczego webinary stają się ostatnio tak popularną formą szkoleń?

Przede wszystkim dlatego, że możemy poszerzać swoje kompetencje i wymieniać się doświadczeniami z innymi uczestnikami nie wychodząc z domu! Wystarczy, że usiądziesz przed komputerem w wygodnym fotelu ze swoją ulubioną herbatką i dołączysz do wirtualnego pokoju.

Zalety szkoleń online dostrzegają również firmy i instytucje, które coraz częściej oferują swoim pracownikom możliwość uczestnictwa w webinarach poszerzających ich wiedzę, nawet w trakcie godzin pracy. Najważniejsze w tym wypadku jest szybkość i wygoda.

Mimo, że szkolenia odbywają się całkowicie w środowisku wirtualnym, często prowadzone są w formie warsztatów, podczas których uczestnicy mogą na bieżąco zadawać pytania prowadzącym. Często również towarzyszy im szereg ćwiczeń i narzędzi aktywizujących, które pozwalają nie tylko na skuteczniejsze przyswajanie wiedzy, ale też poprawiają znacznie atmosferę spotkania.


Jak prowadzić webinar?

Należy skorzystać z odpowiedniej dedykowanej aplikacji, często dostępnej bezpośrednio z przeglądarki, bez konieczności instalowania zewnętrznych programów. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości mikrofon i kamerkę internetową. Lepiej zainwestować parę złotych w zewnętrzny sprzęt, bo ten wbudowany w laptopy może się nie sprawdzić. Obraz może być zniekształcony,  a dźwięk słabej jakości.

Nie należy prowadzić webinarów w formie monologu, czy prezentacji, wystąpienia. Pewne ograniczenie formy wpływa rzecz jasna na interakcje, ale to nie znaczy, że nie można przeprowadzić 45-minutowej sesji on-line, w taki sam sposób jak prowadzi się mikroszkolenia. Pamiętajmy, że mamy do dyspozycji liczne narzędzia trenera jak: czat, quizy, biała tablica, a samą treść również powinniśmy dostosować do odbiorcy. 


Webinar to NIE JEST szkolenie tradycyjne!

Webinar nigdy nie będzie szkoleniem w pełni. Nie będziemy mieć 8 godzin na rozwinięcie każdego tematu, jak przy tradycyjnych formach szkolenia. Jeśli chcemy sami przeprowadzić webinar, to nie starajmy się w tej 45 minutowej sesji zmieścić wszystkich zagadnień. W tej formie uczenia trzeba się umieć pogodzić z faktem, że zrealizować możemy jedynie mały wycinek całości i zdecydowanie lepiej opracować dobrze jeden wąski temat, niż pobieżnie podejmować duży zakres.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcemy poszerzyć swoje kompetencje, mamy do dyspozycji fachową literaturę, szkolenia stacjonarne i webinary, szkolenia online. W dobie ciągłego pośpiechy i braku czasu, najlepszą opcją jest właśnie webinar ze swoją elastyczną formą prowadzenia. Oszczędzamy nie tylko czas, ale i często pieniądze, gdyż webinary są zazwyczaj darmowe. Dom Finanonsowy QS przy szkoleniu swoich agentów, często korzysta z tego narzędzia, przekazując wiedzę produktową nie wyciągając pracowników agencji z biur.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij