Święta Bożego Narodzenia to najważniejsze święto w roku, obchodzone przez chrześcijan na całym świecie. W wielu krajach jednak traci już swój religijny charakter i skupia się na komercyjnym świętowaniu, czyli św. Mikołaju i prezentach. Co za tym idzie poza spotkaniami z rodziną, ludzie organizują spotkania z przyjaciółmi i współpracownikami. I my dziś, trochę przewrotnie o tej Wigilii firmowej. Czy warto organizować, w jakiej formie i kiedy?

To co jest najważniejsze to zdanie pracowników, to w końcu dla nich organizujemy to spotkanie. Warto więc zanim zaczniemy organizować wigilię firmową zapytać się na co nasi współpracownicy mają ochotę. Zderzyć to jednak trzeba z możliwościami jakie daje nam zarząd. To nie lada wyzwanie dla niejednego zespołu marketingu.

swieta w firmie

Czy warto organizować?

Zawsze wart organizować! Spotkanie świąteczne to kolejna możliwość dla Zarządu na docenienie, zintegrowanie, związanie swoich pracowników. Dzięki wspólnym spotkaniom pracownik nawiązuje więzi ze swoimi współpracownikami, bardziej angażuje się w pracę i lepiej czuje się w swoim miejscu pracy. Jest to kluczowe dla podniesienia efektywności pracownika i jego satysfakcji z pracy. A co za tym idzie również przywiązania do firmy. Związanie pracowników jest bardzo ważne w dobie częstych zmian na stanowiskach. Teraz pracownicy średnio pracują w jednym miejscu około 2 lata, samo wdrożenie pracownika to okres około 3 miesięcy. Wymiany pracowników są więc dla firmy sporym kosztem, warto więc inwestować w pracowników i działania HRowe.

 Możliwości i propozycje które warto przedstawić:

1. tradycyjny obiad świąteczny w restauracji – jeżeli mamy odpowiedni budżet możemy wynająć salę w restauracji i zorganizować wspólny posiłek dla całej ekipy. Większość ludzi doceni dobre jedzenie, a jeżeli na stół wstawimy jeszcze dobre wino, miła atmosfera gwarantowana.

2. catering w firmie – przy mniejszym budżecie posiłek można zorganizować w firmie, wystarczy zamówić catering, a  oni zajmą się już wszystkim. W budynku firmy jednak jest parę niedogodności, m.in jak pomieścić wszystkich pracowników w jednym pomieszczeniu, ograniczone możliwości jeżeli chodzi o serwowanie posiłków, brak możliwości spożywania alkoholu – to tylko niektóre ograniczenia. Jest też ryzyko, że ludzie przyjdą, poczęstują się wybraną potrawą i szybko uciekną do domu. A przecież chodzi nam żeby spędzili z nami więcej czasu, zintegrowali się, poczuli częścią firmy…

3. impreza składkowa – żeby zaangażować pracowników można poprosić ich by każdy przyrządził sam jakąś potrawę na wigilie. Wkład własny w przygotowanie imprezy przenosi część odpowiedzialności na te osoby. Bo skoro zaangażowały się już na tyle by przyrządzić potrawę, zostaną by ją posmakować i sprawdzić co pysznego przyniosą ich koleżanki i koledzy. Angażujące są też losowane prezenty, które są miłą niespodzianką, często śmiesznym upominkiem i bardziej osobistym, niż kupione wszystkie identyczne przez pracodawce.

4. wyjście na piwo – jeżeli chcemy zaproponować pracownikom luźniejszą atmosferę możemy zorganizować wyjście na piwo. Pracownicy wychodząc z miejsca pracy mogą poczuć się swobodniej i docenić luźną atmosferę. Lecz czy wyjście na piwo ze współpracownikami to nie za mało na świąteczne spotkanie?

5. impreza integracyjna – a co gdyby pokusić się o zorganizowanie imprezy integracyjnej? Wyjazd firmowy z miłym świątecznym tłem to doskonała okazja do integracji, spędzenia wspólnie czasu, zjedzenia posiłków i napicia się piwa. Budżet jednak takiej imprezy jest bardzo duży.

6. impreza integracyjna w firmie – wersją oszczędną jest organizacja imprezy integracyjnej w firmie. Poza zdobyciem zaangażowania pracowników, musimy wymyślić ciekawe zabawy i nagrody. Dobra nagroda będzie motywatorem dla pracowników, żeby zaangażować się w zabawę. A jeżeli chodzi o integrację to propozycję zabaw są następujące: pakowanie paczek na czas, wyścig z paczkami, świąteczne origami, świąteczne kalambury, świąteczne karaoke i wiele innych… My w tym roku skusimy się na to opcję, relację z imprezy będzie można śledzić na naszym FB.

7. impreza rodzinna – wigilia Bożego Narodzenia to święto rodzinne, miłym akcentem jest zaproszenie pracowników wraz z rodzinami, wspólny posiłek z rodziną i pracownikami umacnia budowanie więzi. Jest też miłym akcentem dla rodziny która może poznać środowisko pracy  i współpracowników swojego członka rodziny.

8. impreza dla dzieci – wiele firm decyduje się także na zorganizowanie w ramach świątecznego spotkania wyjścia dla rodzica z dziećmi. Wynajem atrakcji dla dzieci jest docenianym gestem przez pracowników, którzy chętnie spędzą przed świętami czas ze swoimi dziećmi.

Jak widać pomysłów na spędzenie świątecznego spotkania w firmie jest wiele, to od Waszej kreatywności, nastrojów wśród pracowników i budżetu jaki przeznaczył na ten dzień zarząd zależy co wybierzecie.

Kiedy organizować?

Najlepszym terminem na organizację jest tydzień przed wigilią. W tym czasie lista obowiązków w wielu firmach zaczyna się skracać, ludzie czują już świąteczną atmosferę oraz zaczynają spotykać się z przyjaciółmi. Jeżeli planujemy imprezę alkoholową, powinniśmy wybrać piątek. Jeżeli wyjazd najlepiej zarezerwować weekend wcześniej np na początku grudnia, tak samo jak imprezę dla dzieci. Mikołajki to dobry dzień na organizację eventów dla dzieci.

Jakie prezenty wybrać?

Prezenty dla pracowników to kolejny problem z jakim musi zmierzyć się marketing. Oto propozycje od Domu Finansowego QS:

1. kosz pełen słodyczy

2. dobre wino

3. bony Sodexo

4. premia świąteczna

5. voucher na jakieś wydarzenie

6. gadżet służbowy

7. kalendarz służbowy

8. kubki świąteczne

9. ekskluzywne produkty garmażeryjne

Co Wy wybraliście? My w tym roku postawiliśmy na kosz pełen słodyczy. Koszty takich prezentów oczywiście są spore, ale jest to inwestycja, która się zwraca.  A jeżeli przed świętami brakuje Wam gotówki – QS posiada również produkty dla biznesu.

Mikołajki za pasem – czas pomyśleć o świątecznych prezentach

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij