Masz problem ze spłatą swoich długów? Odzywa się do Ciebie windykacja.

Zapomniałeś o spłacie mandatu, zaskoczyła Cię nieoczekiwana sytuacja, która pochłonęła dużą część Twoich środków finansowych? A może nie łączysz końca z końcem i ratujesz się pożyczką za pożyczką? Przy trudnej sytuacji finansowej często dochodzi do momentu kiedy zgłasza się do nas windykator. Kim jest? Jakie ma prawa? I co możemy zrobić by rozwiązać problem?

Pierwsza sprawa jest taka, że dług jaki zaciągnęliśmy trzeba spłacić. Dobrze jest zaciągnąć porady profesjonalisty i przeanalizować swoją sytuację, żeby wyjść z ciężkiej sytuacji. Dobrze też jest znać swoje prawa, żeby bronić się przed nieuczciwymi praktykami.

W Polsce działalność windykacyjna nie wymaga licencji ani zezwoleń. Żadne specjalistyczne przepisy nie regulują działalności windykatorów, działają oni zgodnie z wewnętrznymi zasadami etyki i w oparciu o przepisy prawne kodeksu karnego.

brak kasy

Co to jest windykacja?

Windykacja jest mediacją pomiędzy osobą/ firmą która udzieliła pożyczki a dłużnikiem. Instytucje sprzedają często długi firmą windykacyjnym by outsorsować proces odzyskania długu. Firma taka robi więc wszystko by wypracować kompromis i odzyskać dług. Zależy im zawsze by Klient dobrowolnie podpisał ugodę, są więc gotowi dopasować się do możliwości i potrzeb Klienta.

Co może robić windykator, który zajmuje się naszą sprawą?

Po pierwsze wezwać do dłużnika wezwanie do zapłaty, może też negocjować z dłużnikiem warunki spłaty zadłużenia lun rozłożenia go na raty. W ostateczności firma windykacyjna może wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę długu.

Niestety czasem się zdarza, że firmy windykacyjne łamią prawo. 

Czego windykator nie ma prawa robić:

Wejść bez pozwolenia do naszego domu, spisywać naszego majątku, wystawiać naszych rzeczy na licytację (ani straszyć, że to zrobi). Nie może zdradzać naszych problemów finansowych osobom postronnym (pracodawcy, sąsiadom). Nie może sam wpisać nas na listy dłużników w BIk-u. Również uporczywe wydzwanianie, oczekiwanie pod naszym domem na kontakt z nami jest niedozwolone. W takich przypadkach powinniśmy wezwać policję lub zawiadomić prokuraturę. Warto też zgłosić sprawę bezpośrednio do firmy windykacyjnej i żądać zaprzestania nieuczciwych praktyk. Zawsze też możemy zwrócić się o pomoc do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Przedawnienie długu

Windykator nie ma też możliwości zgłoszenia sprawy do sądowego rozstrzygnięcia po przedawnieniu długów. Warto to wiedzieć, ponieważ wtedy dług może zostać spłacony jedynie dobrowolnie. Wszelkie zabiegi typu rozłożenie długu na raty, podpisanie zobowiązania, umowy wydłuża okres trwania zobowiązania.  Mandat przedawnia się po roku, umowa kredytowa po 3 latach, wierzytelności zasądzone po 10 latach.

Upadłość konsumencka

Istniejącą możliwością jest też zgłoszenie upadłości konsumenckiej. W przypadku poważnej choroby, utraty pracy, nagłego zdarzenia udowodnionego przed sądem, możemy zgłosić upadłość konsumencką. Nasze długi zostaną wtedy anulowane i możemy rozpocząć dalsze życie z czystą kartą. Pamiętajmy jednak że w takim przypadku nie mamy raczej szans na uzyskanie kolejnych pożyczek.

Warto więc terminowo spłacać swoje zobowiązania.

Domowy budżet – jak skutecznie nim zarządzać?

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij