Rozpoczęcie roku szkolnego wiąże się z koniecznością wyposażenia dzieci nie tylko w podręczniki, jeżeli nie otrzymują darmowych, ale również w inne przedmioty niezbędne do nauki. Konieczny jest także odpowiedni strój oraz obuwie. Edukacja jest inwestycją i wymaga sporych nakładów finansowych. Ile kosztuje wyprawka szkolna? Czy program 300+ w pełni ją finansuje?

Z czego składa się wyprawka szkolna?

Wyprawka szkolna dla ucznia różni się w zależności od wieku. Różnice są zarówno w ilości podręczników czy zeszytów, jak i przyborach oraz pomocach naukowych. Dzieci uczęszczające do początkowych klas szkoły podstawowej potrzebują na przykład znacznie więcej akcesoriów plastycznych niż uczniowie klas starszych czy szkół średnich. Młodsze dzieci trzeba zaopatrzyć w materiały plastyczne takie jak: kredki, plastelina, farbki i pędzelki, bloki, papier kolorowy, nożyczki i klej. Starsze będą potrzebować m.in. przyrządów do geometrii takich jak linijka, ekierka i cyrkiel.

Niezależnie od wieku ucznia niezbędny jest tornister lub plecak oraz worek na buty wraz z obuwiem na zmianę, tzw. kapciami szkolnymi. Dodatkowo warto wyposażyć dziecko w buty sportowe i strój gimnastyczny na zajęcia z wychowania fizycznego oraz pojemnik śniadaniowy. W wyprawce nie może zabraknąć też piórnika i wszelkiego rodzaju długopisów, ołówków, kredek i flamastrów. Zeszyty w linie, kratkę i gładkie to kolejne obowiązkowe elementy. Ich rodzaj i liczba zależne są od poziomu edukacji i przedmiotu.  Wyprawka zależy też od konkretnych wymagań nauczycieli.

Wyprawka szkolna

Koszt podręczników – ile trzeba wydać na jedno dziecko?

Według badań CBOS w pierwszych miesiącach roku szkolnego 2017/2018 rodzice zapłacili średnio 649 zł za wyprawkę dla jednego dziecka uczęszczającego do liceum. W roku szkolnym 2016/2017 płacili mniej, ponieważ średni koszt wynosił 588 zł, co oznacza wzrost wydatków o około 10%. Obecnie za same podręczniki trzeba przeciętnie zapłacić około 400-500 zł. Edukacja dzieci i młodzieży wiąże się z comiesięcznymi kosztami w przedziale 100-500 zł. Najbardziej obciążające wydatki dotyczą jednak samego rozpoczęcie roku szkolnego.

Wyprawka szkolna dla ucznia – jak pokryć jej koszty?

Chociaż wyprawka szkolna dla ucznia stanowi dodatkowe obciążenie finansowe, część rodziców jest w stanie zapłacić za nią z bieżących dochodów. Im wyższe zarobki, tym częściej bieżące środki wystarczają na zakupy edukacyjne. Natomiast pozostali przeznaczają na ten cel oszczędności lub korzystają z karty kredytowej. Rodzice, którzy dostają pieniądze z programu 500+ bardzo często pokrywają koszty podręczników i innych niezbędnych rzeczy do szkoły właśnie z tej puli finansowej. Istnieje także spora grupa rodziców, która zaciąga kredyt lub pożyczkę na ten cel.. Zaraz po wakacjach, gdy budżet domowy jest już zwykle mocno nadwyrężony, wyprawka szkolna może stanowić niemałe obciążenie finansowe, zwłaszcza w sytuacji kiedy w rodzinie jest więcej niż jedno szkolne dziecko. W roku szkolnym 2018/2019 z pomocą przychodzi program „Dobry Start”, określany też jako 300+, ponieważ opiekunowie otrzymują na wyprawkę dla każdego dziecka właśnie 300 zł. W tym roku z jednorazowej wypłaty świadczenia będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

Program „Dobry Start” – dla kogo 300 zł na dziecko?

Program „Dobry Start” stanowi element polityki rodzinnej obecnego rządu. Dzięki niemu  wyprawka szkolna dla ucznia może być mniejszym problem finansowym dla rodziców. Rodzice lub opiekunowie, którzy zgłoszą chęć skorzystania z programu otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na każde dziecko, które uczy się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 listopada. Każdy opiekun może ubiegać się o przyznanie świadczenia. W tym przypadku pod uwagę nie jest brana liczba dzieci ani dochód w rodzinie.

Program 300+ obejmuje:

  • uczniów do 20. roku życia lub po 20. roku życia. Jeżeli wiek został osiągnięty w danym roku, lecz przed rozpoczęciem roku szkolnego;
  • uczniów do 24. roku życia lub po 24. roku życia. Zgodnie z zasadą zapisaną w poprzednim punkcie, jeśli dysponują orzeczeniem o:

– umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,

– konieczności kształcenia specjalnego,

– wymogu zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Świadczenie nie jest skierowane do uczniów przedszkoli i zerówek, szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych. Również studenci nie należą do grupy uprawnionej do ubiegania się o dofinansowanie.

Jak złożyć wniosek o przyznanie świadczenia?

Wniosek o przyznanie 300 zł osobom objętym programem można składać drogą elektroniczną lub osobiście w formie papierowej. Terminy ich składania różnią się między sobą:

  • składanie wniosku przez Internet: od 1 lipca do 30 listopada;
  • składanie wniosku w formie papierowej: od 1 sierpnia do 30 listopada.

Rodzice i prawni opiekunowie mogą składać wniosek drogą elektroniczną. Jednak rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka i dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych mają prawo do składania wniosku wyłącznie w postaci papierowej. W przypadku, gdy dziecko znajduje się pod opieką rodziców rozwiedzionych albo będących w separacji, oboje są upoważnieni do złożenia wniosku o dofinansowanie. Każdemu z nich zostaje przyznana połowa gwarantowanego świadczenia, czyli 150 zł. Elektroniczny wniosek można przesłać, wchodząc na stronę empatia.mrpips.gov.pl, czyli platformę Ministerstwa Rodziny.

Istnieje także opcja skorzystania z profilu zaufanego w bankowości elektronicznej wielu banków. Z kolei formularz w formie papierowej należy przekazać do urzędu gminy lub miasta właściwych dla miejsca zamieszkania rodziców lub opiekunów prawnych. Pozostałe osoby muszą złożyć wniosek w powiatowym centrum pomocy rodzinie. Nie jest obowiązkowe osobiste stawienie się z formularzem w urzędzie, ponieważ wniosek można przesłać również pocztą. Środki uzyskane z programu „Dobry Start” nie są opodatkowane, więc nie wlicza się ich do rocznego rozliczenia PIT. 300+ nie podwyższa również dochodu na osobę w rodzinie. Nie należy więc obawiać się utraty zasiłku rodzinnego.

Kosztowna edukacja – początek roku szkolnego problemem finansowym

Niestety początek roku szkolnego dla wielu rodziców stanowi wyzwanie pod względem finansowym. Na wstępie trzeba zainwestować niemałą kwotę w edukację dzieci, a w ciągu roku pojawiają się kolejne wydatki. Kompletna wyprawka szkolna dla ucznia kosztuje więcej niż 500 zł, ponieważ kwota ta obejmuje wyłącznie podręczniki. Wyraźnie widać więc, że program „Dobry Start” stanowi tylko częściową pomoc w finansowaniu edukacji. W zależności od miasta koszty wyprawki różnią się. W większych miastach ceny podręczników i innych rzeczy często są wyższe. Można zaoszczędzić nieco pieniędzy, kupując materiały edukacyjne przez Internet. Niemniej jednak każdego roku rodzice i pozostali opiekunowie muszą przygotować się na niemałe wydatki. Pewnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie w budżecie domowym kwoty, która będzie odkładana co miesiąc, aby we wrześniu nie przeżywać finansowego stresu. Wiadomo jednak, że nie każda rodzina jest w stanie sobie na to pozwolić. Dlatego można śmiało powiedzieć, że darmowa edukacja państwowa jest mitem.

Domowy budżet – jak skutecznie nim zarządzać?

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki - więcej informacjiZamknij